Statut Stowarzyszenia
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- 1
Stowarzyszenie rejestrowe o nazwie „Ścieżka serca”, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolną organizacją pozarządową, działającą na podstawie przepisów prawa polskiego oraz postanowień niniejszego Statutu.
- 2
- Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Wrocław.
- Terenem działania jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem Wrocławia i województwa dolnośląskiego. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Stowarzyszenie dla celów współpracy z zagranicą może posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- 3
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy: Prawo o Stowarzyszeniach oraz niniejszego Statutu i z tego tytułu posiada osobowość prawną.
- 4
Stowarzyszenie może być członkiem organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych o podobnych celach i zakresach działania.
- 5
- Nazwa Stowarzyszenia „Ścieżka serca” oraz logo są dobrem prawnie chronionym.
- Stowarzyszenie ma prawo używania odznak, pieczęci, znaków itp. zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- 6
- Działalność Stowarzyszenia jest oparta na pracy społecznej jej członków, dla realizacji swoich celów Stowarzyszenie może zatrudniać niezbędną liczbę pracowników.
- Pracownikiem Stowarzyszenia może być także członek Stowarzyszenia oraz osoby nienależące do Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego.
- Stowarzyszenie może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego na zasadach określonych stosowanymi przepisami dotyczącymi działalności pożytku publicznego. Dochód z tej działalności jest przeznaczony wyłącznie do realizacji celów statutowych określonych w § 8, które są celami pożytku publicznego.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą.
- 7
Stowarzyszenie zawiązuje się na czas nieograniczony.
Rozdział II
Cele i środki działania
- 8
Stowarzyszenie wyznacza sobie następujące cele działania:
- Propagowanie zdrowia psychicznego oraz zdrowego stylu życia;
- Gromadzenie wiedzy na temat dzieci oraz osób dorosłych wysoko wrażliwych, uzdolnionych, mających trudności z przystosowaniem społecznym oraz jej popularyzowanie;
- Oddziaływanie na społeczeństwo, organizacje, ośrodki medyczne i wychowawcze na poziomie lokalnym, powiatowym i ogólnokrajowym w celu zmiany struktur wrogich dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym wysoko wrażliwym, uzdolnionym, mającym trudności z przystosowaniem społecznym;
- Wyrównywanie szans dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych wysoko wrażliwych, uzdolnionych, mających trudności z przystosowaniem społecznym, zapewnienie im pomocy psychologicznej, a także ich rodzinom;
- Wspieranie i podnoszenie kompetencji osób działających na rzecz dziecka;
- Wspieranie osób prowadzących świadome życie oraz wszelkie działania, którymi kieruje pragnienie serca;
- Zapobieganie powstawaniu chorób psychicznych u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych;
- Promowanie wiedzy, służącej budowaniu wewnętrznego poczucia wartości, siły i sukcesu;
- Udzielanie wsparcia młodzieży w przygotowaniu się do wejścia w dorosłe życie;
- Upowszechnianie i ochrona wolności osobistej dzieci i młodzieży;
- Wspieranie i podnoszenie kompetencji osób, w tym członków Stowarzyszenia, działających na rzecz dziecka, młodzieży oraz osób dorosłych wysoko wrażliwych, uzdolnionych, mających trudności z przystosowaniem społecznym, a także podążających własną ścieżką serca i realizujących osobisty potencjał.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej, poradniczej, naukowo-badawczej i artystycznej, zwłaszcza w zakresie inicjowania i wspierania przedsięwzięć, służących podnoszeniu świadomości, poczucia wolności oraz rozwojowi kompetencji osobistych i realizacji własnego potencjału, w szczególności na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych wysoko wrażliwych, uzdolnionych, mających trudności z przystosowaniem społecznym, udzielanie im wsparcia i pomocy psychologicznej.
- 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Tworzenie i realizację programów adresowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, w tym wysoko wrażliwych, uzdolnionych i mających trudności z przystosowaniem społecznym, oraz ich rodzin;
- Organizowanie i prowadzenie spotkań, warsztatów, wykładów, szkoleń, kursów, zajęć, seminariów służących realizacji celów statutowych;
- Udział w krajowych i zagranicznych spotkaniach, projektach, konferencjach i szkoleniach służących zdobywaniu (również przez członków stowarzyszenia) wiedzy oraz materiałów umożliwiających realizację celów statutowych;
- Prowadzenie badań naukowych dotyczących dzieci, młodzieży i osób dorosłych wysoko wrażliwych, szczególnie uzdolnionych, wykazujących trudności w adaptacji społecznej;
- Udzielanie wsparcia i porad dzieciom, młodzieży oraz ich rodzinom, a także osobom dorosłym, które są zainteresowane rozwojem kompetencji osobistych;
- Prowadzenie działalności na rzecz ochrony i promocji zdrowia;
- Prowadzenie działalności na rzecz edukacji, oświaty i wychowania;
- Zdobywanie środków finansowych, niezbędnych do realizacji celów statutowych;
- Propagowanie działalności Stowarzyszenia poprzez organizowanie kampanii i akcji informacyjnych w środkach masowego przekazu;
- Współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami w zakresie przepływu informacji na temat dzieci i osób dorosłych wysoko wrażliwych, uzdolnionych, mających trudności z przystosowaniem społecznym oraz technik powodujących wzrost jakości życia;
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, szkołami wyższymi, w szczególności z Wrocławia i województwa dolnośląskiego;
- Wydawanie podręczników, książek, biuletynów i broszur związanych z celami Stowarzyszenia;
- Nagrywanie reportaży, filmów dokumentalnych opartych na materiałach, stanowiących efekt pracy Stowarzyszenia.
- Prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia, podnoszącej jakość wzajemnych relacji i współpracy;
Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia
- 10
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
- 11
- Stowarzyszenie tworzą członkowie zwyczajni.
- Obok członków zwyczajnych w skład Stowarzyszenia mogą wchodzić także członkowie wspierający i honorowi.
- 12
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna, pełnoletnia, posiadająca obywatelstwo polskie lub obce, która złożyła pisemną deklarację o gotowości przystąpienia do Stowarzyszenia i realizacji jego celów statutowych.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, która jest zainteresowana realizacją zadań Stowarzyszenia i która zadeklarowała pomoc rzeczową bądź merytoryczną na rzecz Stowarzyszenia. Osoba prawna będąca członkiem wspierającym jest reprezentowana przez swojego pełnomocnika.
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju idei oraz realizacji celów Stowarzyszenia.
- 13
- Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje się na mocy uchwały Zarządu na podstawie pisemnej deklaracji. Tytuł członka honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu.
- Od odmowy przyjęcia na członka zwyczajnego przysługuje odwołanie się do Walnego Zebrania Członków. Uchwała Walnego Zebrania w tym przedmiocie jest ostateczna.
- 14
- Członek zwyczajny ma prawo:
- a) uczestniczyć z głosem stanowiącym w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia;
- b) wybierać i być wybieranym do Władz Stowarzyszenia;
- c) uczestniczyć w działaniach wynikających z realizacji celów statutowych Stowarzyszenia;
- d) zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące Stowarzyszenia.
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia jest zobowiązany do:
- a) brania czynnego udziału w działalności Stowarzyszenia;
- b) przestrzegania Statutu oraz uchwał Władz Stowarzyszenia;
- c) regularnego opłacania składek członkowskich.
- 15
- Członkowie wspierający i honorowi mają prawo:
- a) brać udział w Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym;
- b) uczestniczyć w działalności i wydarzeniach Stowarzyszenia;
- c) zgłaszać zapytania, wnioski i postulaty co do działalności Stowarzyszenia.
- Członek wspierający ma obowiązek regularnego wspierania Stowarzyszenia w zadeklarowanej przez siebie i uzgodnionej z Zarządem Stowarzyszenia formie, przestrzegania obowiązujących przepisów prawa związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz przestrzegania Statutu i uchwał Władz Stowarzyszenia.
- Członek honorowy ma obowiązek godnie reprezentować Stowarzyszenie i przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz przestrzegania Statutu i uchwał Władz Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający i honorowi są zwolnieni z obowiązku płacenia składek członkowskich.
- 16
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje wskutek:
- Skreślenia z listy członków uchwałą Zarządu z powodu:
- a) dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie do Zarządu;
- b) śmierci członka.
- Wykluczenia ze Stowarzyszenia uchwałą Zarządu, poprzedzone pisemnym upomnieniem, z powodu rażącego lub uporczywego naruszania zasad statutowych, autorytetu Stowarzyszenia, nieprzestrzegania uchwał Władz i regulaminów obowiązujących w Stowarzyszeniu. Od tej Uchwały członkowi przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania Członków w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
- 17
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków;
- Zarząd;
- Komisja Rewizyjna.
- 18
- Kadencja wszystkich władz trwa 5 lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od uchwały Walnego Zebrania.
- Uchwały Władz zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że Statut w dalszych postanowieniach stanowi inaczej. W przypadku równej ilości głosów „za” i „przeciw” uchwała nie zostaje podjęta.
- 19
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków.
- Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd raz w roku jako sprawozdawcze i raz na pięć lat jako sprawozdawczo-wyborcze. Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków zarówno zwyczajnym jak i nadzwyczajnym z proponowanym porządkiem obrad wysyła Zarząd nie później, niż jeden tydzień przed wyznaczonym terminem. Zawiadomienie odbywa się drogą elektroniczną na adresy poczty elektronicznej członków Stowarzyszenia.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwoływane jest przez Zarząd z własnej inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub co najmniej połowy członków Stowarzyszenia w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia drogą elektroniczną.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- W Walnym Zebraniu Członków powinna uczestniczyć co najmniej połowa członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
- 20
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
- Decydowanie o kierunkach działalności Stowarzyszenia.
- Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Uchwalanie projektów zmian z Statucie.
- Udzielanie absolutorium dla Zarządu.
- Wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Uchwalenie regulaminu obrad Walnego Zebrania Członków.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia.
- Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu wniesionych przez członków Stowarzyszenia.
- Nadawanie tytułu członka honorowego.
- Ustalanie wysokości składek członkowskich.
- 21
- Zmiana Statutu, odwołanie Prezesa, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej wymaga bezwzględnej większości głosów przy obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.
- Każdemu członkowi przysługuje jeden głos.
- 22
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z dwóch osób, w tym prezesa i wiceprezesa Stowarzyszenia, wybranych przez Walne Zebranie Członków.
- Prezes kieruje pracami Zarządu.
- Zarząd odbywa posiedzenia co najmniej raz na kwartał.
- Do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia uprawniony jest prezes Stowarzyszenia samodzielnie.
- Do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych Stowarzyszenie może ustanowić jednego lub więcej pełnomocników.
- Członkowie Zarządu mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu działań podejmowanych przez siebie w związku z pełnionymi funkcjami.
- 23
Do zadań Zarządu należy:
- Kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia.
- Realizowanie Statutu i uchwał Walnego Zebrania Członków.
- Realizowanie merytorycznego programu Stowarzyszenia.
- Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- Przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia, za wyjątkiem przyjmowania członków honorowych.
- Dysponowanie funduszami Stowarzyszenia i zarządzanie jego majątkiem.
- Zwoływanie i organizowanie Walnego Zebrania Członków.
- Uchwalanie instrukcji i regulaminów niezbędnych do prawidłowej działalności Stowarzyszenia.
- Uchwalanie regulaminu pracy Stowarzyszenia i określanie wynagrodzenia pracowników.
- Dokonanie podziału czynności między swoich członków w sprawach nie wymagających zespołowego działania.
- Sporządzanie sprawozdań z działalności
- Załatwianie wszelkich innych spraw, nie należących do pozostałych władz Stowarzyszenia.
- 24
Zarząd do prowadzenia spraw Stowarzyszenia może:
- a) tworzyć biura;
- b) zatrudniać pracowników;
- c) angażować osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, stosownie do charakteru zawieranej umowy.
- 25
- Komisja Rewizyjna składa się z dwóch członków, spośród których wybiera się przewodniczącego.
- Komisję Rewizyjną powołuje Walne Zebranie Członków.
- Członkami Komisji Rewizyjnej mogą być członkowie Stowarzyszenia nie pełniący żadnych funkcji w Stowarzyszeniu.
- Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.
- Posiedzenie Komisji Rewizyjnej odbywa się co najmniej jeden raz w roku.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
- 26
Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrola działalności statutowej oraz finansowej Stowarzyszenia.
- Składanie Walnemu Zebraniu Członków, co najmniej raz w roku, sprawozdań ze swojej działalności oraz występowanie z wnioskami dotyczącymi absolutorium dla ustępującego Zarządu.
- Wnioskowanie pod adresem Zarządu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
- 27
W razie, gdy skład Władz Stowarzyszenia ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania ich kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonuje Zarząd. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu każdego organu w każdej kadencji.
Rozdział V
Majątek i fundusze Stowarzyszenia
- 28
- Na fundusze i majątek Stowarzyszenia składają się:
- a) składki członkowskie;
- b) wpływy ze zbiórek i ofiarności publicznej;
- c) darowizny, granty, spadki, zapisy;
- d) dotacje, subwencje, środki publiczne;
- e) wpływy z własnej działalności statutowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
- f) środki przekazane z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
- Stowarzyszenie będzie pozyskiwać środki pieniężne oraz inne darowizny od podmiotów i osób zagranicznych.
- Dla ważności oświadczenia woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia wymagany jest podpis prezesa Zarządu.
Rozdział VI
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
- 29
Zmiana Statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia następuje w drodze uchwały Walnego Zebrania Członków, podjętej większością dwóch trzecich głosów zebranych w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
- 30
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem mają zastosowanie przepisy prawa o stowarzyszeniach oraz innych uregulowań prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej w tym zakresie.